سرسیم چیست ؟

اتصالات سرسیم
برای چه کاری
استفاده می شود؟

اتصالات سرسیم را برای متصل کردن دو کابل یا سیم به یکدیگر و یا متصل کردن کابل یا سیم به هادی دیگر مثلا شینه به کار می برند . سر سیم هم به صورت روکش دار و هم بدون روکش بوده و کاربردهای فراوانی در صنعت برق دارد . در ادامه به بررسی این نمونه ها و کاربرد آنها می پردازیم . 

نمونه های مختلف سرسیم

سرسیم حلقوی روکش دار

سرسیم حلقوی روکش دار

فیشی نری روکش دار

فیشی نری روکش دار

دوشاخ روکش دار

دو شاخ روکش دار

فیشی مادگی روکش دار

فیشی مادگی روکش دار

سوزنی روکش دار

سوزنی روکش دار

رابط

رابط

برای اتصال سیم به پیچ هادی، سر سیم های حلقوی یکی از مناسب ترین گزینه ها کاربردی هستند . برای نصب سر سیم های حلقوی پیچ هادی مورد نظر را باز کرده و بعد از قرار دادن هادی پیچ را میبندند . 

برای اینکه از قرار گیری کامل سیم و اتصالات آنها اطمینان پیدا کنیم از سرسیم های قیفی شکل استفاده می کنیم . هادی محصول از مس با خلوص 99.9% با آبکاری قلع تولید می شود . همچنین برای روکش محصول می توان از PVC یا نایلون استفاده کرد . 

شیوه کدگذاری در این قطعات به صورت RV (S/M/L) 5.5-12  می باشد . لازم به ذکر است اعداد ذکر شده به صورت نمونه هستند . منظور از RV کد نوع سرسیم ، S، M و L بیانگر پهنای حلقه که به ترتیب در سایز های کوچک ، متوسط و بزرگ هستند . 

5.5 حداکثر سایز سیم ورودی برای اتصال به سر سیم که بر حسب میلی متر مربع و 12 قطر حلقه سر سیم می باشد . 

سرسیم حلقوی روکش دار

سرسیم حلقوی روکش دار

دوشاخ روکش دار

سر سیم دوشاخ روکش دار

از سرسیم های دو شاخ روکش دار برای متصل کردن سیم به پیچ هادی استفاده می شود . در این اتصالات بدون اینکه بخواهیم کل پیچ را باز کنیم ، قسمت هادی سر سیم حول پیچ قرار می گیرد و پیچ محکم می شود . 

برای اطمینان از اینکه سیم به مقدار کافی در سر سیم قرار گیرد و اتصال مطمئنی داشته باشد از روکش سرسیم قیفی شکل استفاده می کنند  . 

معمولا از هادی مس با درجه خلوص 99/9% برای ساخت این قطعات استفاده می شود همچنین هادی با لایه ای از قلع آبکاری می شود . در صورت نیاز مشتری می توان با لایه ای از روکش PVC یا نایلون آن را روکش کرد .

شیوه کدگذاری سرسیم های دوشاخ به صورت SV S 3.5-6 است . البته این اعداد به صورت نمونه هستند و مقادیر متفاوتی را می گیرند . منظور از SV کد نوع محصول ، S، M و L  پهنای حلقه ، 3.5 حداکثر سایز سیم ورودی ضربدر 10 و 6 قطر دوشاخ می باشد . 

مهم ترین کاربرد سر سیم های سوزنی روکش دار برای جلوگیری از آسیب و صدمه دیدن سیم در حالتی که سیم را مستقیما به داخل ترمینال وارد کرده و آن را با پیچ می بندیم است . در صورت استفاده از این سرسیم ها باید آن را به سیم پرس کرد، سپس هادی سر سیم داخل سلول ترمینال قرار گرفته و پیچ می شود . 

در نتیجه این امر اتصال بین سیم و سلول ترمینال با کمک هادی سرسیم سوزنی برقرار می گردد . مانند سایر نمونه های سر سیم تولید شده برای اتصال ایمن و محکم روکش سرسیم به صورت قیفی طراحی می شود . 

سوزنی روکش دار

سرسیم سوزنی روکش دار

برای اتصال موقت دو سیم به یکدیگر از سرسیم های فیشی نری و مادگی استفاده می کنند . با استفاده از این سر سیم ها می توان به راحتی و بدون نیاز به استفاده از تجهیزات دیگر و تنها با کمک دست اتصال بین دو سیم را به دفعات انجام داد . 

با در نظر گرفتن اینکه برای باز و بسته کردن زوج سر سیم در دفعات به سختی بالایی احتیاج هست، جنس هادی این سر سیم ها از برنج (آلیاژ مس و روی) ساخته می شود . البته در نهایت با لایه ای از قلع اتصالات را آبکاری می کنند .

در سر سیم های فیشی مادگی لبه های برگشته شده محصول باعث اتصال محکم و مطمئن هر دو قسمت به هم می شود و می توان به راحتی از این زوج سر سیم در محیط های پر ارتعاش هم استفاده کرد . 

سرسیم فیشی روکش دار

سر سیم فیشی نری روکش دار

برای اتصال دائم دو سیم به یکدیگر و یا در صورتی که نیاز باشد طول دو سیم را برای رسیدن و متصل شدن به همدیگر افزایش داد ، از سرسیم های رابط استفاده می کنند . هادی این سر سیم ها از مس با خلوص 99/9% ساخته می شود و جنس روکش آن از PVC یا نایلون بوده و روی محصول را با لایه ای از فلز قلع آبکاری می کنند . 

رابط

سرسیم رابط

پس از اتصال قسمت های مختلف تجهیزات با استفاده از سر سیم، برای مرتب کردن و دسته بندی آنها می توان از بست کمربندی استفاده کرد . همچنین در صورتی که در قسمتی از سیم شاهد نازک شدن روکش اولیه باشیم می توان با کمک روکش های حرارتی ساختار آنها را مقاوم نمود .  

عرضه مستقیم و بدون واسطه تجهیزات برقی مختلف شامل سرسیم ، گلند ، ابزار اتصال سیم در فروشگاه الکتروبنیامین . جهت دریافت لیست قیمت محصولات از طریق شماره تماس زیر با ما در ارتباط باشید .

02133933391

لیست قیمت سرسیم

[ninja_tables id="2926"]
[ninja_tables id="2929"]

بهترین برندهای سرسیم فروشگاه الکتروبنیامین

سرسیم وینر

سرسیم وینر

یکی از بهترین برندهای موجود برای سرسیم یا همان وایرشو محصولات کمپانی وینر است . سر سیم های این کمپانی دارای تاییدیه و استاندارد های لازم بوده و همگی از بهترین متریال ساخته شده اند . 

سر سیم های وینر همگی از مس با درصد خلوص 99/9% به دست می آیند و برای مقاومت و استحکام بیشتر با لایه ای از فلز قلع آبکاری می شوند . روکش نهایی محصول را هم از PVC تهیه می کنند . 

5/5 ( 2 نظر )