ابزار اتصال سیم چیست ؟

از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در سیم کشی برق ساختمان و تابلوهای برق ، سرسیم و کابلشو ها هستند . این تجهیزات نمونه های مختلفی دارند که هم به صورت دائم و هم به صورت موقت به هم متصل می شوند . برای ساختن این تجهیزات از ابزار اتصال سیم استفاده می شود . 

از نظر ساختاری و ظاهری ابزار اتصال سیم وسایلی همچون انبردست و دم باریک و … هستند ، منتها کاربرد این ابزار به صورت تخصصی است و تجهیزات تولید شده با این ابزار را برای سیم کشی روکار می توان به کار برد . 

از نمونه های مختلف ابزار اتصال سیم می توان به پرس سرسیم دستی و هیدرولیک ، ‌پرس کابلشو دستی و هیدرولیک، قیچی کابل بر دست و هیدرولیک ، پرس وایرشو دستی ، کابل لخت کن ، کابل بر ، پانچ (سوراخ کن ) هیدرولیک ، شمش بر ، شمش خم کن و پرس سوکت زن اشاره کرد . 

کاربرد این ابزارها به این صورت است که قسمتی از روکش سیم که برای اتصال به ترمینال یا سایر تجهیزات نیاز است را با سیم لخت کن جدا کرده و به وسیله ابزار اتصال سیم مناسب ، اتصال همگن و جدا نشدنی را بین هادی ترمینال و کابلشو و سیم برقرار می کنیم .

اتصالات دائم
و
موقت سیم

همانطور که گفتیم از تجهیزات برقی مانند سرسیم و کابلشو برای برقراری اتصال بین ترمینال و قسمت های مختلف مدار الکتریکی استفاده می شود . همچنین گفته شد که این اتصالات هم به صورت دائم و هم به صورت موقت هستند . برای اتصالات دائم معمولا از لحیم کاری ، جوش و انواع پرس استفاده می کنند . در اتصالات موقت هم با کمک پیچ و مهره ، سوکت های نر و ماده و ترمینال ها اتصال را برقرار می کنند . آنچه که در این میان اهمیت دارد استفاده از سرسیم و وایرشو برای برقرای این اتصالات است و به طبع باید این قطعات را با کمک ابزار اتصال سیم تهیه کرد . سرسیم از لحاظ شکل ظاهری در انواع مختلف حلقه ای ، تیغه ای ، میله ای و کشویی طراحی می شوند . در رابطه با کابلشو هم  باید گفت کابلشو را می توان از لحاظ تعداد سوراخ های موجود در سطح ، جنس مواد به کار رفته و شکل ظاهری آنها دسته بندی کرد .  

دستگاه پرس سرسیم ، کابلشو و وایرشو

برقرای اتصال بین سیم و ترمینال یا با استفاده از روش های اتصال دائم و معمولا با کمک جوشکاری انجام می شود یا با استفاده از دستگاه پرس . روش جوشکاری علی رغم هزینه فراوان سختی های خاص خود را دارد و در صورت فشار و شدت جریان بیش از حد ممکن است جوش اتصالات از بین برود ، به همین دلیل کمتر از آن استفاده می کنند .

اما با استفاده از دستگاه های پرس و با کمک تجهیزات مرتبط می توان اتصال را در تمام مدارها برقرار کرد . روش پرس برای مصارف صنعتی به کار می رود . 

نکته بسیار مهمی که هنگام استفاده از دستگاه پرس باید در نظر گرفت بررسی دقیق نوع سیم و استفاده از ترمینال و پرس مناسب است . چرا که در غیر این صورت یا شاهد اتصال ناقص و خرابی های بعد از آن و در نهایت قطع اتصال خواهیم  بود یا سرسیم و ترمینال دفرمه می شوند . 

بر طبق استاندارد DIN EN 60352-2 معمولا باید ابزار اتصال سیم به خصوص پرس های سرسیم را از کمپانی تولید کننده ترمینال باید تهیه کرد . چرا که اکثر گارانتی ها و قوانین بر روی ابزار و ترمینال یکسان قابل ارائه می باشد . 

پرس سرسیم ، کابلشو و وایرشو دستی و اتوماتیک

برای پرس کابل به اتصالات و تجهیزات از انواع پرس های دستی و اتوماتیک می توان استفاده کرد . پرس دستی یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین ابزارهای مورد استفاده در صنایع است . شیوه کار این ابزار به این صورت است که چرخ دنده هایی برای حرکت اهرم ها تعبیه شده و برای خلاصی یا باز کردن پرس اهرم آزاده کننده مخصوصی قرار می گیرد .

با توجه به ابعاد و سایز ترمینال اهرم ها یا به اصطلاح فک های دستگاه به حرکت در می آید و کابلشو یا سر سیم مورد نظر بر روی کابل پرس می شود . پرس های دستی در دسته پرس های نیمه اتوماتیک قرار می گیرد . از دیگر نمونه پرس های نیمه اتوماتیک می توان به پرس های شارژی و رومیزی اشاره کرد . 

یکی از مزایای پرس های نیمه اتوماتیک  این است که قالب های ابزار را می توان تغییر داد و ترمینال های متناسب با کابل را در مدار ساخت . نوع دیگر دستگاه های پرس ، دستگاه های تمام اتوماتیک هستند که به آنها ربات هم گفته می شود . 

قیمت نهایی این دستگاه ها در مقایسه با پرس های دستی بسیار گران تر بوده و به همین جهت برای تولید انبوه محصول مناسب هستند . در رابطه با نحوه کار این دستگاه ها باید گفت سیم روکش دار و سرسیم یا کابلشو مورد نظر بر روی قسمتی از دستگاه به نام سیستم تغذیه قرار می گیرد . 

با استفاده از برنامه های کامپیوتری و قالب های مشخص محصول نهایی تولید می شود . سرعت پرس با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک بسیار بالا بوده و در زمان کمی می توان محصول مورد نظر را تهیه کرد . همچنین ضریب خطای محصول نهایی بسیار پایین است . 

همچنین باید بدانید در بیشتر دستگاه های اتوماتیک باید از سرسیم های نواری استفاده کرد و امکان استفاده از سرسیم های تکی در اکثر مدل ها وجود ندارد . 

 

law is not a fair game

Overview And Experience

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do alom eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Fames ac turpis egestas integer eget. A scelerisque purus semper eget duis at tellus at urna. Pellentesque nec nam.

failure is not an option

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Fames ac turpis egestas integer eget. A scelerisque purus semper eget duis at tellus at urna. Pellentesque nec nam.

Ante in nibh mauris cursus. Tellus at urna condimentum mattis pellentesque id. Non tellus orci ac auctor augue mauris augue neque. Egestas dui id ornare arcu odio ut sem.

Phone Number:

0123 - 456 - 780

Email:

brian@legit.com

the key to success

Practice Areas

Duis cursus, massa a ornare mattis, dui mi pretium mauris, allc dictum purus erat eget magna. Nunc nulla turpis, eleifend non scelerisque egestas, rutrum accumsan mi. In hac habitasse plat dictumst Etiam quis ipsum justo.
family law
98%
drug crimes
94%
tax law
89%
legal advice
100%

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Fames ac turpis egestas integer eget. A scelerisque purus semper eget duis at tellus at urna. Pellentesque nec nam aliquam sem et tortor consequat aloma tolos dolort off iytd.

Founding Partner

Brian Lewis

the vision

from the beginning

Lorem ipsum dolor sit amet, conetur adiping elit Lorem ipsum dolor sit amet, cons ectetur adipiscing elit Lorem ipsum dolor sit altmet, conse ctetur adipiscing elit aloma lomiur off silder tolos. Lorem ipsum dolor sitlor amet, conetur adiping elit Lorem ipsum dolor sit amet, consetur adipisg elit aloma alor tolos.

5/5 ( 1 نظر )