کابلشو چیست ؟

از کابلشو (Cable lugs) برای اتصال ایمن سر کابل به تجهیزات برقی مختلف از قبیل شینه های مسی موجود در تابلو برق ، کلید های فیوز و اتوماتیک و … به عنوان کانکتور های قدرتمندی برای برقرای اتصال استفاده می شود .  

این کانکتور های در مدل های مختلفی وجود دارد که هر کدام برای نوع خاصی از سیم یا کابل به کار می رود . باید در نظر داشته باشید اتصال سیم و کابل به تجهیزات فوق بدون استفاده از این قطعات کار بسیار اشتباهی است . در ادامه به بررسی نمونه های مختلف این محصول و کاربرد آنها می پردازیم .  

کابلشو چیست ؟

تولید کابلشو

همانطور که اشاره شد برای اتصالات جدا شدنی کابل ها مانند کابل به شینه و تجهیزات برقی از کابلشو به عنوان کانکتور های ایمن استفاده می کنیم . البته برای اتصال دو کابل به همدیگر نیز می توان از این محصول استفاده کرد . 

به صورت کلی برای اطمینان بیشتر در میان تجهیزات و انسان ها از کانکتور های گوناگون که یکی از آنها کابلشو می باشد استفاده می شود . وظیفه اصلی کابلشو در زمان اتصال، هدایت جریان الکتریکی به ادوات برقی است . 

مسلما با توجه به سایز کابل، اندازه این قطعه و جریان عبوری نیز متفاوت خواهد بود . استفاده درست از این محصول برای جلوگیری از بروز مشکلات الکتریکی اهمیت فراوانی دارد . یکی از بهترین روش های اتصال کابل ها به تجهیزات استفاده از همین محصول می باشد .

همچنین این قطعه به گونه ای طراحی می شود که نیازی به تعمیر و نگهداری نداشته باشد. البته باید دقت داشته باشید استفاده از محصول بی کیفیت می تواند منجر به بروز خطا در اتصالات کابل و تجهیزات شود . 

از جمله این خطاها می توان به بالا رفتن دما به دلیل مقاومت بالای ایجاد شده (در صورت اتصال سست کابلشو به تجهیزات) ، شکست الکتریکی در مفاصل کابل که باعث افزایش استرس الکتریکی می شود و جریانات اتصال کوتاه اشاره کرد . 

یکی از راه های کسب اطمینان برای اتصال کابل ها، لحیم کاری یا پرس کابلشو به هادی های مورد استفاده است . در انتهای تمام این قطعات حفره ای قرار دارد که برای عبور سیم یا کابل به داخل آن به کار می رود . 

انواع کابلشو

دسته بندی این قطعات بر اساس عوامل گوناگونی صورت می گیرد . می توان این فاکتور ها را به صورت : سایز ، کاربرد ، ساختار و شکل و جنس متریال به کار رفته تقسیم بندی کرد . 

سایز بندی

این قطعات در دو اندازه استاندارد و سفارشی قابل تولید می باشند . سایز 6 تا 300 این قطعات به صورت استاندارد و از سایز 400 تا 630 را به صورت سفارشی می توان تولید کرد . 

ساختار

از نظر متریال به کار رفته کابلشو ها یا از جنس مس هستند یا آلومینیوم و یا به صورت بیمتال در مدل های DTL1 و DTL2 . با توجه به متریال به کار رفته ممکن است شکل و کاربرد محصول هم متفاوت شود . 

طرح بندی

این محصول در اشکال مختلف کابلشو ساده ، زاویه دار ( 45 درجه و 90 درجه ) ، دو سوراخه ، چهار سوراخه و پیچی و به صورت پرسی ، لحیمی و پیچی موجود است . 

استاندارد ساخت کابلشو

استاندارد های جهانی و داخلی گوناگونی برای ساخت کابلشو مد نظر است که باید رعایت شود . از جمله این استاندارد ها می توان به استاندارد DIN 46235 که به نوعی استاندارد ابعاد و نشانه گذاری اشاره کرد . محصولاتی که با این استاندارد ساخته شوند قابلیت استفاده برای هادی افشان و نیمه افشان ، تابیده و مفتولی را دارند و عموما به صورت پرسی هستند . 

از دیگر استاندارد ها که برای نمونه های لوله ای مسی می باشد، استاندارد EN 13600 است که با جنس مس الکترولیتی تولید شده و از مدل های DIN کمی کوتاه تر است.

همچنین می توان به استاندارد DIN 46234 که برای مدل های ورقه ای بوده و تنها برای هادی های افشان ، نیمه افشان و تابیده استفاده می شوند اشاره کرد . این کابلشو ها بیشتر در وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و تابلو های کنترل الکتریکی استفاده می شوند .

استاندارد ساخت کابلشو
کاربرد کابلشو

کاربرد کابلشو

با توجه به جنس هادی و تجهیزات استفاده شده می توان جنس کابلشو مورد استفاده را هم تعیین کرد . به این منظور برای کابل های مسی با شبکه مسی از کابلشو مسی ، برای کابل آلومینیوم از نوع آلومینومی و در صورت اتصال هادی آلومینومی به تجهیزات مسی باید از کابلشو بیمتال استفاده شود . 

کابلشو های فول بیمتال یکی از انواع کابل شوهای پرکاربرد و مورد استفاده در بسیاری از صنایع است . از این تجهیزات نیز برای اتصال کابل به هادی مسی یا آلومینیومی به شینه مسی و آلومینومی استفاده می کنند . تولید کابلشو های فول بی متال مراحل خاصی داشته و از نوعی آبکاری خاص استفاده می کنند . 

در این فرآیند بعد از تولید محصول لایه ای از فلز قلع روی آلومینیوم را می پوشاند و محصول را به یک کابلشو فل بیمتال تبدیل می کند . باید بدانید این کابل شوها به عنوان یکی از مناسب ترین جایگزین های کابلشو بیمتال DTL2 در نظر گرفته می شوند . 

کابلشو پرسی

کابلشو پرسی

این کابلشو به وسیله دستگاه های مخصوص پرس کابلشوی هیدرولیکی یا دستی بر روی هادی مورد استفاده پرس می شوند . دو نوع لقمه برای هادی های کابل استفاده می شود که عبارتند از لقمه 6 ضلعی و لقمه گرد . 

باید بدانید پرس این قطعات از بالای لوله شروع می شود و به سمت پایین ادامه می یابد . 

کابلشو پیچی

از کابل شوهای پیچی عموما برای سطح مقطع بزرگ یک لایه تا 120 میلی متر و سیم های چند لایه تا 150 میلی متر استفاده می کنند .

نکته ای که در کابلشو های پیچی وجود دارد تناسب میان قطر هادی و کابل شو و محکم بستن پیچ به گونه ای که سیم تغییر شکل ندهد . همچنین فاصله بین بست ها باید یکسان باشد.

کابلشو لحیمی

کابلشو لحیمی

بعد از قرار دادن سر کابل درون این کابلشوها آن را به صورت عمودی نگه داشته و محل لحیم کاری با روغن مخصوص، روغنکاری می کنند . در مرحله بعد دنباله کابلشو که در بالای محل لحیم قرار می گیرد را گرم کرده و آن را به داخل کابل شو نفوذ می دهند . 

بعد از اتمام کار محل لحیم شده را با نوار عایق پوشانده و در جای خود محکم میکنند.

جدیدترین محصولات کابلشو

شما عزیزان برای تهیه انواع کابلشو و همچنین محصولات دیگر فروشگاه الکتروبنیامین مانند بست کمربندی ، روکش حرارتی ، سرسیم و ابزار برقی از طریق شماره تماس 02133933391  با کارشناسان ما در تماس باشید . 

چندین نکته که هنگام استفاده از کابلشو باید در نظر داشته باشید

  • کابلشو را معمولا برای کابل های افشان با سطح مقطع بیشتر از یک میلی متر و کابل های مفتولی با سطح مقطع بیشتر از 10 میلی متر مربع استفاده می کنند. برای سطح مقطع های کمتر بدون کابل شو می توان کابل را به دستگاه مورد نظر متصل کرد.
  • بر روی کابلشو های استاندارد دو عدد نوشته می شود که یکی بیانگر قطر هادی قرار گیرنده در کابل شو و دیگری قطر پیچی که در سوراخ قرار می گیرد . به عنوان مثال برای هادی با سطح مقطع شش و ده میلی متر مربع از پیچ شش میلی متری استفاده می شود .
  • یکی از مهم ترین نکات هنکام استفاده از این تجهیزات، نبستن دو کابل شو با هم در زیر یک پیچ است . البته به شرطی که کابلشوها همزمان باز و بسته شوند می توان اینکار را انجام داد . به عنوان مثال اگر برای دو موتور سیم اتصال به زمین آنها را با یک پیچ وصل کرد، در صورت سوختن یکی از موتورها و باز کردن سیم اتصال زمین آن ، سیم اتصال زمین موتور دوم هم باز می شود و می تواند موجب بروز حادثه شود.
  • نکته مهم دیگر این است که کابلشو را عموما برای مواقعی استفاده می کنند که ترمینال و سایز کابل متناسب نباشند و در صورت متصل کردن تجهیزات بدون کابل شو شاهد برق گرفتگی یا آتش سوزی در تجهیزات خواهیم بود .

جهت اطلاع از قیمت کابلشو و خرید محصول از طریق شماره 02133933391 با کارشناسان ما در تماس باشید .

بهترین برندهای کابلشو موجود در فروشگاه الکتروبنیامین

کابلشو کلوته

کابلشو کلاته

یکی از بهترین برندهای داخلی و مطرح در صنعت برق برند کلوته می باشد . کابلشو های کلوته را کمتر کارشناس ، استادکار و یا حتی مصرف کننده حرفه ای در زمینه برق صنعتی و خانگی هست که نشناسد.

در اکثر تابلو های برق و تجهیزات برقی صنعتی ، تجاری و مسکونی این محصول وجود دارد . محصولات کمپانی کلوته در مدت زمان کمی جای رقبای خارجی خود را در بازار گرفت.

دلیل این موفقیت را می توان در کیفیت بالای محصولات ، تنوع فراوان ، رعایت استاندارد های داخلی و بین المللی و در نظر گرفتن اصول مشتری مداری یافت . 

از نمونه کابلشو های این برند می توان به کابلشو دم بلند کلوته و کابل شو بیمتال اشاره کرد . جهت دریافت نمونه های بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید . 

کابلشو رحیل

کمپانی رحیل یکی از بهترین تولید کنندگان داخلی کابلشوهای مسی ، آلومینیومی و بیمتال با دارا بودن به روز ترین خط تولید و مدرن ترین تجهیزات با سال ها تجربه توانسته بخش اعظمی از نیاز های داخلی را تامین کند . 

این شرکت در تولید انواع کابلشوهای دو سوراخ ، تک سوراخ ، 90 درجه و 45 درجه با استفاده از استاندارد های جهانی و مواد با کیفیت رشد عظیمی داشته است . 

علاوه بر این ، رحیل به تولید محصولاتی همچون سرسیم، ترمینال ، چراغ های سالنی و بسیاری از تجهیزات برق صنعتی نیز مشغول می باشد.

جدول استاندارد کابلشو

استاندارد های گوناگونی برای ساخت و نصب و نگهداری کابلشو وجود دارد که ما برخی از آنها را به اختصار ذکر می کنیم . هدف از رعایت این استاندارد ها برای راهنمایی تولیدکنندگان و پیمانکاران پرس و اتصالات مکانیکی است که کابل کشی را بدون ایراد انجام دهند . 

  • استانداردهای بریتانیا BS7609 که برای نصب و بازرسی پرس کابلشو غیر ایزوله و اتصالات مکانیکی در کابل های قدرت است و استاندارد BS7727 که برای نصب و بازرسی پرس کابلشو قبل از عایق کردن برای کابل های مسی تا سطح مقطع 6 میلی متر مربع بررسی می شود .
  • استاندارد کابلشو BS7609:1992+A2:2009 که برای پرس کابلشو بدون عایق و اتصالات مکانیکی برای کابل های قدرت و یا سیم های آلومینیومی است .

از جمله الزامات عمومی ساخت کابلشو علامت گذاری روی محصول برای انتخاب صحیح و درست کاربر است . با استفاده از قطر سوراخ و نوع دستگاه پرس کابلشو می توان محصول مناسبی را انتخاب کرد . 

5/5 ( 1 نظر )