وبلاگ

تفاوت سرسیم و وایرشو

تفاوت سرسیم و وایرشو

سرسیم (وایرشو) یا کابلشو ؟

مسلما تمامی مهندسان برق و استادکاران حرفه ای تفاوت میان سرسیم ( وایرشو ) و کابلشو را می دانند . اما برای افرادی که با این تجهیزات به صورت کامل آشنایی نداشته باشند ممکن است این سوال پیش آید که در هر قسمتی از چه ابزاری استفاده کنند . در این مقاله ما تفاوت این تجهیزات و نمونه های مختلف آنها را به شما معرفی می کنیم . 

برای متصل کردن و نگهداری قسمت هادی کابل و سیم به شینه یا سایر تجهیزات و اتصالات استفاده از کابلشو علاوه بر زیبایی و مرتب نمودن دسته های سیم برای ایمنی بیشتر هم ضروری است . 

در مورد سرسیم  باید گفت سر سیم ها را برای قرار دادن سیم های رشته ای زیر پیچ و یا سایر اتصالات موقت از سر سیم استفاده می کنند . سر سیم را معمولا از مس با روکش قلع یا برنج می سازند . 

هم کابلشو و هم سر سیم ها نمونه های مختلفی دارند که در ادامه آنها را معرفی می کنیم .

سر سیم برق

سرسیم ها از لحاظ شکل ظاهری به چهار مدل مختلف حلقه ای (گرد) ، تیغه ای (U شکل ، میله ای ( وایرشو ) و کشویی (زبانه ) تقسیم می شوند . 

در صورتی که بخواهیم سیم را در زیر پیچ شینه به کار ببریم از سر سیم های گرد استفاده می کنند . یکی از بزرگترین مزایای این سر سیم ها این است که پیچ اتصالات به راحتی باز نمی شود و اتصال امنی را خواهیم داشت . 

در مورد سر سیم های تیغه ای هم روال کار به همین صورت است و تنها تفاوتی که دارد در نوع اتصال است که راحت تر جدا می شود . 

کاربرد وایرشو را می توان در سیم های افشان به خصوص سیم های افشان مخابرات و برق فشار ضعیف تابلو های برق و ترمینال ها مشاهده کرد . و در نهایت هم سرسیم های کشویی یا زبانه ای که برای اتصال سیم افشان فشار ضعیف به ترمینال ها و خروجی هایی مانند کلید کولر به کار می روند .  

کابلشو و نمونه های مختلف آن

یکی از مهم ترین موارد در هنگام انجام کارهای الکتریکی رعایت نکات ایمنی حین کار و بعد از آن است . استفاده از تجهیزات مناسب برای اتصال قطعات و بخش های مختلف تابلو برق ، سیم کشی ها و … همواره لازم و ضروری است . 

یکی از این قطعات که برای اتصال ایمن سر کابل به تجهیزاتی همچون شینه و … به کار می رود ، چرا که اتصال کابل به صورت مستقیم به تجهیزات امکان پذیر نیست . 

مهم ترین دلیل استفاده از کابلشو هدایت جریان الکتریکی به تجهیزات برقی و حفظ ایمنی در کار است . کابلشو را بر اساس سایز کابل ، کاربرد ، جنس مواد به کار رفته برای ساخت و … به نمونه های مختلفی تقسیم می کنند . 

مواد سازنده این قطعات معمولا از آلومینیوم یا مس بوده و شکل ظاهری هم در مدل های ساده و زاویه دار بوده که با توجه به کاربرد برخی از آنها دو سوراخه و برخی دیگر چهار سوراخه هستند . 

کابلشو ها را بر اساس نوع نصبشان به سه دسته مختلف لحیمی ، پرسی و پیچی تقسیم می شوند. نکته ای که هنگام استفاده از کابلشو های پیچی باید در نظر داشته باشید این است که کابلشوهای پیچی را در صورتی که همزمان با هم باز و بسته نشوند ، نباید در زیر هم استفاده کرد . 

از برندهای خوب کابلشو می توان به کابلشو کلاته و رحیل اشاره کرد. برای مشاهده اطلاعات کامل و سایر تفاوت های سرسیم و کابلشو و وایرشو مقاله این محصول را مطالعه نمایید .  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *